poniedziałek, 3 września 2018

Królewska Wyższa Szkoła Budowy Maszyn


Poznań dawniej zapisany

Królewska Wyższa Szkoła Budowy Maszyn, obecnie Rektorat Politechniki Poznańskiej.
Budynek usytuowany na placu Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej placu Gotthilfa Bergera) na poznańskiej Wildzie. Obiekt zabytkowy wpisany do rejestru zabytków pod nr. A-329 w dniu 22 listopada 1991. Neorenesansowy budynek powstał w 1907 roku, według projektu Heinricha Grüdera. Fotografia archiwalna pochodzi z 1932, a aktualne zdjęcia z 2018 roku.


Więcej ciekawych informacji na stronie Wikipedii: 


Zdjęcie archiwalne w artykule:
 źródło fotografii: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, ze zbiorów: "Narodowego Archiwum Cyfrowego".
Zdjęcie znajduje się w domenie publicznej.

Pozostałe zdjęcia wykonane przez autora blogu.

niedziela, 12 sierpnia 2018

Chartowo Tower


Wieżowiec "Chartowo Tower" usytuowany jest przy ul. Chartowo, praktycznie na obszarze os. Rusa, w dzielnicy Nowe Miasto, biorąc pod uwagę stary podział Poznania, który dzielił Poznań na pięć dużych dzielnic: Stare Miasto, Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto i Wildę. Jak widać na zdjęciach nie został on całkowicie ukończony.




Po więcej informacji zapraszam jak zwykle na strony Wikipedii:

niedziela, 25 marca 2018

Józefa Chełmońskiego 22 (kamienica projektu Karla Roskama)




Na zdjęciach kamienica przy ul. Józefa Chełmońskiego 22, zaprojektowana przez Karla Roskama. Wybudowana w latach 1905–1906. W kamienicy mieszkał od 1947 roku polski kompozytor Tadeusz Szeligowski. Przypomina o tym tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie budynku.




Więcej o projektancie:

wtorek, 20 marca 2018

Ziemstwo Kredytowe, czyli Landschafta Poznańska



Pierwotnie budynek był siedzibą polskiego Ziemstwa Kredytowego, inaczej Landschafty Poznańskiej (Posener Landschaft).
Zaprojektowany przez Augusta Sollera.
Obecnie budynek zajmuje "Uniwersytet Artystyczny" w Poznaniu. Położony na rogu Alei Karola Marcinkowskiego i do niedawna ul. 23 Lutego, przemianowanej na początku 2018 roku na ul. por. Janiny Lewandowskiej. 
Od listopada 2018 ponownie 23 Lutego.


poniedziałek, 19 marca 2018

Jana Henryka Dąbrowskiego 57 (projekt Oskara Hoffmanna)


Kamienica projektu Oskara Hoffmanna, architekta działającego na terenie Poznania na przełomie XIX i XX wieku. Położona na skrzyżowaniu ulic: Józefa Kraszewskiego, Kościelnej i Jana Henryka Dąbrowskiego w pobliżu Rynku Jeżyckiego.

niedziela, 18 marca 2018

Collegium Marianum na Wildzie



Wczesnomodernistyczny gmach szkolny zlokalizowany przy ul. Różanej 17. Budynek został zaprojektowany przez poznańskiego architekta Adolfa Pillera. Obecnie mieści jeden z oddziałów "Wyższej Szkoły Bankowej" w Poznaniu.

piątek, 16 marca 2018

Józefa Chełmońskiego 21 (budynek dawnego kina "Miniaturka")



Kino Miniaturka, było małym, studyjnym kinem mieszczącym się od 1955 roku, do początku lat 90. XX wieku, właśnie w kamienicy przy ulicy Chełmońskiego 21. Sala mieszcząca 20 osób urządzona była w zwykłym pokoju mieszkalnym.


czwartek, 15 marca 2018

Jana Henryka Dąbrowskiego 35/37 (kamienica Józefa Leitgebera)

 

 Kamienica bamberskiej rodziny Leitgeberów. Autorem projektu był prawdopodobnie architekt Czesław Leitgeber, właściciel firmy budowlanej i działacz społeczno-polityczny.


 

Więcej o Czesławie Leitgeberze na stronie: 


środa, 14 marca 2018

Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim



Pomnik zlokalizowany przy ul. Jana Kochanowskiego, blisko skrzyżowania z ul. Jana Henryka Dąbrowskiego, upamiętniający poległych w dniach 28-30 czerwca 1956 roku w trakcie walk "Powstania Poznańskiego", zwanego również "wydarzeniami poznańskimi 1956".


Po szczegółowe informacje zapraszam na stronę: